ćwiczenia dykcji, dykcja, emisja głosu, higiena głosu, płynność mówienia, praca nad głosem

Otwórz buzię. Zadanie 2.

Dziś przedstawiam kolejne ćwiczenie, które pomoże Wam wypracować staranną, otwartą wymowę samogłosek. I… zmusi do nieco szerszego niż zazwyczaj otwierania buzi.

Ćwiczenie jest naprawdę proste. A przy tym niezwykle skuteczne.

Polega na tym, by z wybranego tekstu czytać wyłącznie samogłoski 🙂 Ważne jednak, by robić to z wyjątkową starannością – dbając nie tylko o luźną pracę żuchwy, aktywną i odpowiednią pracę warg, ale także o dobry oddech i otwarcie gardła. Każda wypowiadana w ten sposób głoska powinna być bardzo swobodna i dźwięczna.

Żeby Ci ułatwić wykonanie tego ćwiczenia, przygotowałam tekst bajki „Oko hipopotama” ze świetnej książki „Bajki filozoficzne”, której autorem jest Michel Piquemal. W początkowym fragmencie tekstu zaznaczyłam na zielono samogłoski. Nie wszystkie, tylko te, które tworzą sylaby.

Twoim zadaniem jest czytać z dużą starannością właśnie te zaznaczone samogłoski. Gdy już się „rozkręcisz”, kontynuuj ćwiczenie także w tej części, gdzie już zielonych zaznaczeń nie ma. Do końca bajki czytaj wyłącznie samogłoski.  Z podobnym namaszczeniem – starannie, odpowiednio swobodnie, pozwalając im wybrzmiewać w pełni.

A zatem do dzieła!

 

I jak? Męczące? Trudne zadanie? Nawet jeśli, to zapewniam Cię, że warto.

Po tym ćwiczeniu już nic nie będzie takie samo 😉 A na pewno takie same nie będą  Twoje samogłoski.

Będą lepsze!

Inni czytali również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *