ćwiczenia dykcji, dykcja, emisja głosu, płynność mówienia, praca nad głosem

Otwórz buzię. Zadanie 3.

Czas na ostatnie już zadanie z cyklu „Otwórz buzię”, czyli kolejne proste ćwiczenie, dzięki któremu poprawisz wymowę  samogłosek.

  1. Przygotuj sobie krótki tekst (niech to będzie tyle tekstu, ile mieści się na arkuszu A4, zapisanym sporą czcionką – 13 lub 14). Możesz też wykorzystać do tego ćwiczenia jakikolwiek tekst, który znasz na pamięć.
  2.  Następnie przeczytaj ten tekst lub wyrecytuj, jeśli stosujesz wariant ćwiczenia z odtwarzaniem treści z pamięci. Ważne, by zrobić to w specjalny sposób – bezgłośnie poruszając ustami, z przesadą, przerysowaniem – tak jakbyś rozmawiał/a z kimś, kto Cię nie może usłyszeć, ale może czytać z Twoich ust.

I to całe zadanie, jakie masz do wykonania 🙂

Banalnie proste, a jednak skuteczne.

Zauważ, że kiedy starasz się  czytać w ten sposób, nie tylko lepiej uruchamiasz żuchwę (opada ona niżej, co sprawia, że Twoje bezgłośnie wypowiadane samogłoski są bardziej otwarte), ale też o wiele intensywniej niż podczas zwykłej rozmowy angażujesz wargi.

Pamiętaj jednak, że ta przesada, zarówno w otwarciu buzi, jak też w pracy całego aparatu artykulacyjnego, powinna mieć miejsce tylko podczas ćwiczeń. W normalnej wypowiedzi ani Twoja żuchwa, ani wargi nie powinny wykonywać aż tak przerysowanych ruchów, bo byłoby to nienaturalne i dziwne.

Udanych ćwiczeń 🙂

Inni czytali również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *