emisja głosu, glos w nagraniach, praca nad głosem, zmiana wysokości głosu

Nasz głos to przede wszystkim narzędzie komunikacji z innymi ludźmi

Nasz głos to przede wszystkim narzędzie komunikacji z innymi ludźmi. Wyrażamy dzięki niemu myśli, emocje, pragnienia, potrzeby, używamy go do przekazywania informacji. Dla wielu osób jest on podstawowym narzędziem pracy, szczególnie jeżeli prowadzimy wykłady lub rozmowy handlowe itp. Można zatem stwierdzić, że zwłaszcza w takich sytuacjach jest on naszą wizytówką i między innymi ze względu na to powinniśmy nie tylko dbać o nasz głos, ale również nad nim pracować.

Perfekcyjna komunikacja werbalna, czyli modulowanie głosu, akcenty i dobra dykcja

Modulowanie głosu to nic innego jak „dostosowanie siły, wysokości i barwy głosu do treści wypowiadanych słów” (źródło: sjp.pwn). Ma ono ogromny wpływ na odbiór przekazywanych przez nas informacji. Bywa, że wzmacnia ten przekaz, czyni go bardziej precyzyjnym , a bywa, że nieumiejętna modulacja zakłóca komunikację. Podobnie jak akcent, który w zależności od tego, gdzie położony – może całkowicie zmienić sens przekazu. Płynność mowy również nie jest bez znaczenia. Gdy mówimy płynnie, swobodnie, głośno i wyraźnie oraz wykazujemy się dobrą dykcją, mamy pewność, że do naszego odbiorcy dociera to, co chcemy mu przekazać. Praca nad tymi trzema elementami przyniesie nam korzyści w postaci łatwego docierania do rozmówców.

Swoboda komunikacji i inne zalety pracy nad głosem

Praca nad głosem przynosi nam wiele korzyści, a podstawową z nich jest zwiększenie pewności siebie, co ułatwia kontakty zarówno w relacjach prywatnych, jak i zawodowych. Sposób, w jaki się wypowiadamy, ma znaczący wpływ na postrzeganie nas przez innych. Kiedy nasz aparat głosowy pracuje poprawnie, mamy możliwość wydobycia pięknej barwy głosu, a także jesteśmy w stanie na tyle go wzmocnić i wytrenować, by w trakcie dłuższych przemówień nie dopadała nas chrypka czy inny rodzaj niedyspozycji. Regularnie trenując, pokonujemy również strach przed przemawianiem. Im bardziej regularnie wykonujemy ćwiczenia oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne, tym większą swobodę i naturalność wypowiedzi zyskujemy. A to bezpośrednio wpływa na osiąganie wyznaczonych celów.

Jak widać powodów do pracy nad głosem jest wiele. Najważniejsze jednak to pamiętać, że nasz głos jest cennym darem na całe życie, a także narzędziem niezbędny w codziennej egzystencji. Dbajmy zatem o to narzędzie, by cieszyć się sukcesem.

Inni czytali również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *