emisja głosu, głos w nagraniach

Co można zmienić w głosie?

Głos jest jak linie papilarne. Każdy ma swoje brzmienie, niepowtarzalną barwę. Jedni są z tej barwy zadowoleni. Dla innych brzmienie nie ma wielkiego znaczenia. Przyjmują, że mają taki głos jaki mają i nie ma sensu go poprawiać, nawet gdy nie jest doskonały. Są też wśród nas tacy, którzy nie do końca akceptują swoje brzmienie i są gotowi wykonać pewien wysiłek, by je poprawić. I właśnie oni pewnie zadają sobie pytanie, czy zmiana w głosie jest możliwa. A jeśli tak, to jaka?

Okazuje się, że przy odrobinie wysiłku i motywacji, jak najbardziej można zmodyfikować swój głos. Nie zachęcam, by naśladować kogoś innego i próbować imitować jego brzmienie, ale zdecydowanie polecam pracę nad prawidłową emisją głosu, by z własnego głosu wydobyć to, co najlepsze i świadomie to wykorzystywać.

Już samo opanowanie oddechu przeponowego i rozluźnienie odpowiednich partii ciała, pozwala osiągnąć swobodniejsze, silniejsze brzmienie. Moc głosu bierze się z jego swobody. To ważna uwaga dla tych, którzy starają się mówić głośniej „na siłę”. Owszem, udaje im się wtedy uzyskać głośne brzmienie, ale po pierwsze okupują to sporym wysiłkiem, a po drugie często sprawiają wrażenie, jakby krzyczeli. Silny głos może być oznaką pewności siebie, ale tylko wtedy, gdy jest tworzony swobodnie, bez napinania krtani i wchodzenia w wysokie tony. Jeśli jest tworzony siłowo, przytłacza rozmówców i zniechęca do kontaktów.

Wielu z nas zależy też na tym, by mówić niższym głosem. Nic dziwnego, bo taki głos kojarzy się z dojrzałością i kompetencją. Jakkolwiek wysokość naszego głosu jest zdeterminowana przez budowę krtani, długość i masę fałdów głosowych, to jednak pewna zmiana w tym zakresie też jest możliwa. Opanowanie prawidłowej emisji głosu wiąże się bowiem z rozluźnieniem krtani, a to z kolei sprawia, że zaczynamy brzmieć niżej.

Prawidłowa emisja głosu zdecydowanie wpływa też na wzbogacenie barwy głosu. Poza tym, że głos staje się mocniejszy, bardziej wytrzymały i nieco niższy, zyskuje też cieplejsze, pełniejsze i głębsze brzmienie. A czyż nie na tym nam zwykle zależy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *