ćwiczenia dykcji, emisja głosu, higiena głosu, praca nad głosem, zdrowie głosu, zmiana wysokości głosu

5 inspirujących pomysłów na wzmocnienie głosu

Głos to naturalny instrument, nad którym z powodzeniem można pracować. Systematyczność potrafi przynieść niesamowite efekty. Dobrze osadzony i świadomie emitowany głos potrafi zwiększyć pewność siebie oraz zbudować wizerunek osoby kompetentnej, zrównoważonej i godnej zaufania. Poznaj 5 inspirujących pomysłów na wzmocnienie głosu. Zaczynamy!

Pomysł numer 1: nauka pracy na wysokich i niskich rejestrach

Ćwiczenie to polega na podwyższaniu i obniżaniu głosu. Choć początkowo może wydawać się dość trudne, po kilku powtórzeniach łatwo zrozumieć, o co w nim chodzi. Warto wybrać sobie jedną niezbyt długą frazę (krótkie, proste zdanie) i wymawiać ją na różnych wysokościach : zaczynać od najniższego głosu, jaki jesteśmy w stanie z siebie wydobyć, stopniowo nieco podwyższać, po to, by w końcu powiedzieć ją całkiem wysokim głosem.

Pomysł numer 2: aaa…

Dzięki niemu dowiesz się, w którym miejscu rodzi się głos i co zrobić, żeby nie blokować go w gardle. Aby to poczuć, stań na palcach, a następnie zupełnie swobodnie „opadnij” na pięty. Pamiętaj przy tym, żeby nie usztywniać ramion. Gdy będziesz opadać z palców na pięty, wypowiadaj głoskę aaa. Staraj się, żeby ten dźwięk był jak najswobodniejszy. Zobaczysz, że to możliwe.

Pomysł numer 3: korek

Wieczór przy lampce wina miewa swoje uroki. Oprócz świetnego nastroju dostarcza też świetnego narzędzia logopedycznego… korka! Można go wykorzystać w trakcie ćwiczeń usprawniających dykcję. Wystarczy umieścić go poziomo miedzy górnymi i dolnymi siekaczami i przeczytać na głos dowolny fragment książki czy gazety. Po kilku minutach takich ćwiczeń i wyjęciu korka z ust wyraźnie słychać poprawę brzmienia. Mowa staje się bardziej wyraźna, a dykcja zdecydowanie lepsza. Wyraźniejsze mówienie jest możliwe dzięki dobremu rozgrzaniu aparatu mowy i większemu zaangażowaniu tych mięśni do intensywnej pracy.

Pomysł numer 4: wibrowanie

Wibrowanie to ćwiczenie, które pozwala poprawić barwę głosu, jego głębię i nośność. Powszechnie wiadomo, że głosy głębsze, pełniejsze budują większy autorytet niż głos wysoki i piskliwy. Warto więc popracować nad swobodą, siłą i głębią swojego głosu.

Pomysł numer 5: ćwiczenia przepony

Popularnym ćwiczeniem, polecanym przez trenerów mówienia oraz logopedów, jest unoszenie książki na brzuchu. Aby wykonać je poprawnie, należy położyć się na plecach, ułożyć książkę (najlepiej grubszą) nieco powyżej pępka i spróbować unieść ją przy użyciu wyłącznie mięśni brzucha i przepony. Ćwiczenie ma za zadanie zwiększyć świadomość tego, jak pracuje przepona i jak to wpływa na nasz oddech. Osoby zawodowo posługujące się głosem (lektorzy, wokaliści, pracownicy naukowi, mówcy motywacyjni) doskonale wiedzą, że dobry głos to głos z przepony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *