ćwiczenia dykcji, emisja głosu, Głos w Biznesie, głos w nagraniach, higiena głosu, praca nad głosem

Jak pracować ze swoim głosem, aby stworzyć profesjonalny kurs?

W ostatnich latach bardzo modne stało się nagrywanie podcastów i kursów wideo. Łatwość przyswajania informacji i przystępna forma przekazu sprawiły, że te środki komunikacji pokochały osoby zainteresowane bardzo zróżnicowaną tematyką. Dla autorów podcasty i nagrania wideo stały się sporą szansą na wypromowanie swojej marki osobistej i dotarcie do szerokiego grona odbiorców. W jaki sposób warto pracować nad swoim głosem, aby móc stworzyć profesjonalny, a zarazem przyjemny w odbiorze kurs?

Punkt pierwszy: prawidłowe oddychanie

Nauka prawidłowego oddychania to absolutna podstawa warsztatu dobrego mówcy, od której rozpoczynają się wszystkie kursy z emisji głosu Warszawa. Bez dobrego oddechu trudno mówić o pełnej kontroli sprawowanej nad głosem. Ćwiczenia oddechowe mają doprowadzić do opanowania oddechu brzuszno-przeponowo-żebrowego (popularnie okreslanego jako oddech przeponowy) oraz do wypracowania takiego gospodarowania oddechem, żeby z jednej strony nie zdarzały nam się sytuacje, gdy mówimy „na resztkach powietrza”, z drugiej zaś strony nie było w naszych wypowiedziach nadmiernego nagromadzenia pauz oddechowych.

Punkt drugi: rozluźnienie gardła i całego ciała

Żeby wypracować dobre brzmienie głosu, niezbędne jest rozluźnienie gardła i całego ciała. Szczególnie ważny jest obszar obręczy barkowej, żuchwa i okolice splotu słonecznego. Przed rozpoczęciem nagrywania profesjonalnego kursu konieczne jest wykonanie ćwiczeń relaksujących gardło i całe ciało, a najlepiej regularna dbałość o relaks poszczególnych partii mięśni.

Punkt trzeci: ćwiczenia dykcji

Trening warto zacząć od prostych ćwiczeń usprawniających aparat artykulacyjnych,a potem skupić się na wymawianiu skomplikowanych wyrazów, zdań, fraz w takich sposób, żeby nawet w szybkim tempie brzmieć nadal wyraźnie. W sieci bez trudu można znaleźć tzw. łamańce językowe, które idealnie się do ćwiczeń dykcyjnych nadają, gdyż są naszpikowane trudnymi zbitkami spółgłosek. Podczas doskonalenia dykcji należy starannie wymawiać zarówno spółgłoski, jak i samogłoski. Ćwiczenia te warto powtarzać regularnie, najlepiej codziennie, nie tylko na krótko przed nagraniem kolejnego odcinka kursu. Systematyczna praca na pewno przyniesie doskonałe rezultaty.. To z kolei przełoży się na przyjemność płynącą ze słuchania.

Punkt czwarty: Rozgrzewka.

Przed nagraniem , tak jak przed każdym innym rodzajem wystąpienia, niezbędna jest kilkuminutowa rozgrzewka. Aparat oddechowy rozgrzewamy np. wymawiając jak najdłuższe głoski „s” i „f” na jednym oddechu. Możemy też starać się wymawiać jak najdłuższe fragmenty znanych na pamięć tekstów (wierszy, wyliczanek itp.) Krtań oraz rezonatory dobrze rozgrzewa murmurando (przedłużone wypowiadanie głoski „m”, mruczenie – zawsze z dobrym oddechem i bez napięcia w okolicy żuchwy). Warto też dobrze rozgrzać aparat artykulacyjny. Proste ćwiczenia żuchwy, warg, języka oraz wymówienie kilku trudnych zbitek powinny dać zadowalający efekt. Każdy z nagrywających powinien sobie przygotować własny zestaw ćwiczeń rozgrzewających aparat mowy. Ważne, by nie zajmowały one więcej niż kilka minut. Mają bowiem rozgrzewać, a nie męczyć.

Po takim przygotowaniu żadne nagranie nie powinno stanowić problemu. Głos nie będzie gotowy do długich i wyczerpujących prezentacji omawianych tematów, ale będzie brzmiał zdecydowanie przyjemniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *