glos w nagraniach, praca nad głosem, trema

Nagrywasz filmy na YT? Na co powinieneś zwrócić uwagę, aby brzmieć lepiej?

Film jako forma łatwa, lekka i przyjemna jest świetnym narzędziem autopromocji, prezentacji firmy w przestrzeni wirtualnej, ale również sposobem komunikacji z widzami myślącymi podobnie. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, przygotowując nagranie na YT, aby nie tylko świetnie się na nim prezentować, ale również doskonale brzmieć?

Wybór odpowiedniej kamery, oświetlenia, tła i mikrofonu to sprawy oczywiste. Mniej oczywiste jest takie prowadzenie głosu, żeby świetny mikrofon zapewnił nam świetny efekt, a nie obnażył nasze niedociągnięcia i niedoskonałości. Mikrofon bowiem jest urządzeniem bezlitośnie podkreślającym wszelkie niedostatki wymowy. Stąd być może dość powszechna niechęć do mówienia do mikrofonu. Na szczęście tego akurat można się nauczyć!

Co możesz zrobić, aby zapewnić sobie lepsze brzmienie?

  1. Zwróć uwagę na wysokość głosu i jego barwę.

Dobrze się słucha głosów dość niskich, głębokich i ciepłych.  Ale również takich, w których słychać entuzjazm i energię. Nawet jeśli Twój głos do takich nie należy, możesz sobie nieco pomóc, starając się podczas nagrania mówić tak, żeby głos silniej wibrował w klatce piersiowej, ale jednocześnie tak,  żebyś czuł wyraźne wibracje na kościach jarzmowych czy w okolicy górnych siekaczy. To zapewni Ci utrzymanie ładnej barwy głosu i stosownej wysokości. Ważne, by dążąc do ładnego brzmienia, zachować jednak naturalność. Mów do mikrofonu tak, jakbyś mówił do jednej osoby (najlepiej dobrze znanej i lubianej). Nie podnoś głosu,  nie ściszaj, przesadnie nie obniżaj.

  1. Zwróć uwagę na odległość od mikrofonu.

Każdy mikrofon ma swoją czułość, musisz więc znaleźć taką odległość, żeby nie wysilając się brzmieć dostatecznie głośno. Z drugiej strony pamiętaj jednak, że mikrofon ustawiony zbyt blisko ust zbiera również te dźwięki, których wcale prezentować nie chcesz, na przykład głośny wdech czy charakterystyczne „pykanie” głosek wybuchowych (zwłaszcza p,b).

  1. Mów wyraźnie, czyli wyraźnie wypowiadaj zarówno samogłoski, jak i spółgłoski.

Brzmi banalnie, ale kluczem do wyraźnego brzmienia jest otwieranie buzi  i aktywna praca warg.  Gdy dostatecznie otwierasz buzię i poruszasz ustami,  to nie tylko dobrze brzmisz, ale też dobrze wyglądasz. Zwracaj uwagę na precyzyjną wymowę nie tylko poszczególnych głosek, lecz także grup spółgłoskowych, nie pomijaj głosek, nie skracaj, nie „zjadaj” końcówek.  Uważaj jednak, by zbyt mocno „nie dociskać” głosek dentalizowanych (s, z, c, dz, sz, ż, cz, dź, ś, ź, ć, dź), bo to może spowodować, że Twoja wypowiedź zamieni się w jeden wielki syk lub szelest.

  1. Zwróć uwagę na tempo i płynność wypowiedzi.

Pamiętaj, żeby mówić w takim tempie, za którym słuchaczom łatwo nadążyć. Różnicuj tempo. We fragmentach mniej istotnych możesz przyspieszyć, w tych ważniejszych – zwalniaj.  Musisz mieć świadomość, że zbyt szybkie tempo  nie tylko w krótkim czasie zmęczy słuchaczy, ale także decydowanie pogorszy Twoją dykcję. Zbyt wolne tempo natomiast znuży odbiorców.

  1. Różnicuj przekaz, czyli unikaj monotonii.

Dobrze intonuj, zmieniaj stosownie do treści wysokość i ton głosu, akcentuj nie tylko poszczególne wyrazy, ale podkreślaj też te elementy wypowiedzi, które uznajesz za najważniejsze i na których odbiorze najbardziej Ci zależy.  I nie bój się pauzy. Pauza i lekkie zawieszenie głosu świetnie skupiają uwagę odbiorców.  Nie bój się również tego, by Twój głos wyrażał emocje. Ważne jednak, żeby to były dokładnie te emocje, które chcesz pokazać, a nie np. strach, niepewność czy brak zaangażowania.

Powodzenia! Udanych nagrań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *