emisja głosu, płynność mówienia, praca nad głosem, tempo wypowiedzi

Ruch i energia w głosie, czyli jak nie mówić monotonnie.

Sposób, z jakim opowiadamy o nowym projekcie, ostatnio przeczytanej książce czy o najbliższym zadaniu do wykonania, w dużym stopniu odzwierciedla nasz stosunek do tych spraw. Stosując odpowiednie brzmienie i dynamikę w czasie mówienia, można zarazić innych swoją pasją do danego zagadnienia, a także sprawić, aby inni chętniej nas słuchali. Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym przestaniesz mówić w sposób monotonny.

Ton, głośność i melodia, czyli brzmienie wypowiedzi

Głos jest silnym przekaźnikiem naszych stanów emocjonalnych. Sposób wypowiedzi niesie ze sobą określone odczucia. Z wypowiedzi rozmówcy można wywnioskować nie tylko sporo o nim samym, ale również jego intencje i nastawienie do nas. Osoba, do której mówimy odbiera emocje przekazywane w naszym głosie. Sposób mówienia, niespójny z przekazywaną treścią , może sprawić, że zostaniemy niewłaściwie nieodebrani przez rozmówcę. Ton wyrażający pośpiech i zniecierpliwienie może zostać zinterpretowany jako niegrzeczny i pełen ignorancji względem rozmówcy. Warsztaty z emisji głosu mogą pomóc w wypracowaniu brzmienia wypowiedzi adekwatnego do emocji, które w danej sytuacji chcemy zakomunikować.

Tempo i rytm, czyli dynamika dźwięku

Zbyt szybkie mówienie zdecydowanie utrudnia porozumienie – nie tylko wymaga od słuchaczy bardzo dużego skupienia, żeby zrozumieć treść wypowiedzi, ale także wprowadza słuchaczy w stan napięcia, związanego z pośpiechem mówiącego. Niestety stwarza też wrażenie niechlujności, bo trudno o dobrą dykcję, gdy się z wypowiedzią pędzi. Niestety, zbyt wolne tempo również nie jest dobrym rozwiązaniem – pozbawia naszą wypowiedź energii i entuzjazmu, szybko nuży słuchaczy. Aby wprowadzić właściwą dynamikę całej wypowiedzi, warto zmieniać tempo wypowiedzi w różnych jej fragmentach oraz stosować pauzy, które wraz z lekkim zawieszeniem głosu są nieocenionym środkiem skupiającym uwagę słuchaczy. Zastosowanie pauzy w toku wypowiedzi pozwala słuchaczom lepiej zrozumieć wagę konkretnych słów. Rozgraniczenie pomiędzy poszczególnymi częściami wypowiedzi wpływa zaś na większą klarowność całej przemowy. Pamiętaj jednak, by zachować płynność wypowiedzi – łagodnie i melodyjnie przechodzić od jednego zdania do drugiego, nie stosując zbyt długich przerw i nie wplatając w swoją przemowę tzw. dżwięków namysłu, czyli dźwięków typu przedłużone eeeee, aaaaa, yyyyy lub mmmm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *