emisja głosu, higiena głosu, praca nad głosem

Zasady higieny pracy głosem

Każda osoba, której zawód jest związany z pracą głosem , powinna stosować się do pewnych zasad, dzięki którym uniknie poważnych problemów zdrowotnych. Dotyczy to zwłaszcza nauczycieli, wykładowców, lektorów, trenerów, czyli wszystkich tych, którzy nie tylko używają głosu przez wiele godzin dziennie bez przerwy, ale także mówią dość głośno lub posługują się głosem w hałasie.

Po pierwsze: nie przeciążaj strun głosowych

Przy wielogodzinnej pracy głosem nie jest trudno o przeciążenie krtani. Objawia się ono chrypką, bólem, uczuciem zawadzania w gardle, wrażeniem wyschnięcia gardła, zmianą barwy i wysokości głosu, a w przypadkach skrajnego zmęczenia nawet bezgłosem, czyli problemami w wyartykułowaniu jakichkolwiek dźwięków mowy.

Można tych problemów uniknąć, jeśli używa się głosu zgodnie z zasadami jego prawidłowej emisji oraz racjonalnie rozporządza przerwami w mówieniu. Przerwy w pracy powinno się rzeczywiści wykorzystywać na odpoczynek głosowy, a nie na załatwianie różnych pilnych spraw i rozmowy.

Natężenie, wysokość i ton głosu również mają w tym przypadku znaczenie. Powinniśmy mówić głosem o naturalnym natężeniu – ani zbyt głośno, ani zbyt cicho. Błędne jest przekonanie, że używając szeptu oszczędzasz swoje gardło. Wręcz przeciwnie – męczysz je jeszcze bardziej. Co z wysokością głosu? Jeśli chcesz, by Twój głos był niezawodny, mów w tak zwanej średnicy swojego głosu, czyli na wysokości, która jest dla Ciebie najwygodniejsza (i zwykle również brzmi najlepiej) . Wchodzenie na zbyt wysokie dźwięki (tak charakterystyczne dla stanu zdenerwowania i napięcia) jest dla Twoich strun głosowych bardzo urazowe. Zbyt niskie osadzanie głosu również męczy i brzmi nienaturalnie.

Po drugie: Rozgrzewaj głos i trenuj go nawet w chwilach wolnych od pracy

Warto wykonywać ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, rozluźniające i usprawniające motorykę narządów artykulacyjnych – zarówno przed pracą, jak i w czasie wolnym. Te ćwiczenia, które wykonujesz przed pracą, rozgrzeją poszczególne partie aparatu mowy i przygotują Twój narząd głosu do zwiększonego wysiłku. Te zaś, które będziesz wykonywać niezależnie od pracy, pomogą Ci utrwalić prawidłowe nawyki i zwiększą wytrzymałość Twojego głosu.

Po trzecie: pamiętaj o właściwych warunkach pracy i nawilżaniu gardła

Gardło najlepiej pracuje w warunkach odpowiedniego nawilżenia. Niestety, pomieszczenia, w których przychodzi używać głosu, często są zapylone, zakurzone lub klimatyzowane, w efekcie czego śluzówki wysychają zdecydowanie szybciej. Podczas mówienia powietrze dostaje się do twojego gardła i krtani głównie przez usta, a nie przez nos. Przez to nie może zostać odpowiednio ogrzane, nawilżone i oczyszczone. Dlatego podczas intensywnego używania głosu tak często doświadczasz wrażenie wysuszenia gardła. Aby temu zapobiec, rób częste przerwy, podczas których będziesz popijać małymi łykami wodę w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, by zawsze mieć ją przy sobie. Pamiętaj też, by w ogóle dbać o dobrą kondycję i właściwy poziom nawilżenia swojego organizmu oraz unikać odwodnienia. To ma wpływ również na głos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *