praca nad głosem, zdrowie głosu

Zadbaj o swoje struny głosowe – domowe sposoby jak dbać o głos.

Głos to nasza wizytówka. Jednak bardzo często tuż przed ważnym i zaplanowanym przesłuchaniem może odmówić posłuszeństwa. Istnieje jednak wiele sposobów, które pomogą zadbać o skarb, jakim jest głos. Oto kilka sposobów, które pomogą sprawić, że rehabilitacja głosu nie będzie potrzebna.

Dbałość o głos

Powinniśmy pamiętać o codziennych nawykach, które mają ogromny wpływ na głos. Jeżeli wykorzystujemy swój głos bardzo często lub robimy to w sposób zawodowy, powinniśmy zwracać również uwagę na dietę. Zwłaszcza przed wysiłkiem głosowym dobrze jest ograniczyć spożycie nabiału i cukru.

Cukier powoduje bowiem, że śluz na strunach głosowych gęstnieje i mamy wrażenie, jakby je oblepiał. A to zdecydowanie pogarsza komfort mówienia, powoduję np. potrzebę częstego odchrząkiwania, pogarsza brzmienie. Istotne jest również spożywanie lekkostrawnych posiłków, dzięki czemu unikniemy refluksu żołądkowo-przełykowego (który niekorzystnie działa również na krtań) oraz wrażenia przejedzenia, przepełnienia, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na pracę przepony. Od czynności przepony przecież zależy w dużej mierze nasz oddech, a co za tym idzie również brzmienie głosu. Należy także uważać na używki, które wysuszają i podrażniają gardło oraz spłycają oddech. Zdecydowanie dobrze natomiast na kondycję naszego głosu wpłynie dobre nawodnienie. Pijmy dużo wody – to zapewni nam nawilżenie strun. Najlepszym rozwiązaniem jest woda niegazowana, najlepiej w temperaturze pokojowej.

Czy można stracić głos?

Możliwa jest utrata głosu (na szczęście najczęściej czasowa). Przeważnie głos zanika w przebiegu silnych infekcji dróg oddechowym, zwłaszcza przy zapaleniu krtani. Z reguły po usunięciu wszystkich przyczyn, które do tego doprowadziły, czyli kilku dniach leczenia i odpoczynku (najlepiej całkowitego milczenia) glos wraca. Pamiętać jednak trzeba, by w tym okresie (zanim się nasza krtań zregeneruje), używać jej wyjątkowo ostrożnie: nie nadwyrężać głosu, nie mówić zbyt wiele, unikać mówienia w hałasie, dbać o odpoczynek i nawilżenie.

Głos to jeden z najcenniejszych darów, w jakie zostaliśmy wyposażeni, dlatego tak istotne jest uwzględnienie wszelkich metod, które mogą go uchronić przed działaniem niekorzystnych czynników (np. w środowisku pracy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *