ćwiczenia dykcji, zdrowie głosu

Czy przerwa w ćwiczeniach wpływa negatywnie na moją dykcję i emisję głosu mówionego?

Podobnie jak w przypadku każdej umiejętności wymagającej utrwalania i ćwiczeń, kluczowym czynnikiem jest systematyczność. Odpowiednio dobrany plan ćwiczeń skutkuje ciągłym postępem i wypracowaniem właściwych nawyków. Krótkotrwałe zaniechanie ćwiczeń zazwyczaj nie prowadzi do spadku formy. Może nawet służyć jako regeneracja, która pozytywnie wpłynie na brzmienie. Istotne jest jednak, by przerwy nie zdarzały się zbyt często i nie przedłużały się. Taka sytuacja może już bowiem doprowadzić do rozregulowania nawyków i skutecznego wybicia się z rytmu ćwiczeń. A stąd już tylko krok do regresu. I, choć wypracowane umiejętności nie znikną, to powrót do wcześniejszego stanu będzie wymagał dodatkowej pracy.

Trzeba określić, ile dni może trwać taka przerwa. Na dłuższy odpoczynek od ćwiczeń może sobie pozwolić pilny uczeń, który ćwiczy regularnie emisję głosu. Natomiast osoba mająca problemy z regularnością i sumiennością powinna bardziej się pilnować i pozwolić sobie jedynie na krótką przerwę, na przykład weekendową.

Jak wakacyjny wyjazd wpłynie na wypracowane dotychczas efekty?

Letni odpoczynek, zmiana otoczenia i porzucenie na krótko codziennej rutyny może wręcz pozytywnie wpłynąć na formę aparatu głosowego. Relaks sprzyja bowiem pogłębieniu oddechu, rozluźnieniu mięśni (także tych, które są kluczowe w emisji głosu), poprawie nastroju, który – co oczywiste – też znacząco wpływa na nasze brzmienie. Ponadto przecież przebywając wśród ludzi (często w nowym towarzystwie) – czy tego chcesz, czy nie – będziesz się z nimi komunikował. To świetna okazja do tego, aby sprawdzić działanie i wdrażać stosowanie zasad prawidłowej emisji głosu w życiu codziennym, w nowych sytuacjach. Wakacyjny wyjazd nie zwalnia Cię od codziennych ćwiczeń – możesz wykonywać je z dowolnego miejsca na ziemi, w miłych okolicznościach przyrody. Nie musisz poświęcać na nie więcej niż kilka lub kilkanaście minut dziennie, ale nie zapominaj o nich. Wybierz te, które lubisz najbardziej, a nawet te, które sprawiają Ci największą radość. Jeśli spędzasz urlop z ludźmi, wśród których czujesz się swobodnie, możesz niektóre z ćwiczeń zaprezentować swoim towarzyszom podróży. Dla osób niewtajemniczonych mogą się one okazać tak „egzotyczne”, że stworzą dodatkową okazję do śmiechu i wspólnej zabawy. Odpoczywaj, baw się (głosem), trenuj. Udanego urlopu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *