Niech Twój głos przemówi !

Telefon

+48 508 661 512

Adres

Świętokrzyska 18/324, Warszawa

Rozgrzewki głosowe. Jaki mają wpływ na prawidłową pracę głosem?

Praca głosem wcale nie należy do łatwych. Jakby na to nie patrzeć, mowa to również pewnego rodzaju wysiłek fizyczny. Śmieszne? Wcale nie! Przed dłuższymi wystąpieniami, przemowami etc. warto zrobić sobie więc... rozgrzewkę głosową! Taka rozgrzewka nie tylko przygotuje nasz głos i aparat mowy do pracy, ale też sprawi, że od pierwszych słów będziemy brzmieć bardzo dobrze.

Technika przeprowadzenia prawidłowej rozgrzewki głosowej

Nasz aparat głosowy należy potraktować dokładnie tak jak każdą inną część ciała, którą chcemy przygotować do ciężkiej pracy i po kolei rogrzać każdy obszar, który wpływa na nasze brzmienie.

Zaczynamy, czyli rozgrzewanie aparatu mowy

Rozciągamy w pierwszej kolejności więzadło żuchwy i mięśnie poboczne. To da nam nie tylko większą swobodę i wyrazistość podczas mówienia, ale także wpłynie na rozluźnienie gardła i krtani. W tym celu możesz delikatnie masować okolice stawu skroniowo-żuchwowego, ruchem okrężnym lekko rozcierać mięśnie w tej okolicy, przesuwając ten ruch od stawu skroniowo - żuchwowego w dół aż do krawędzi żuchwy. Gdy już poczujesz przyjemne ciepło w tych miejscach, należy otworzyć usta do ok. 50% naszych możliwości i stopniowo starać się zwiększać to otwarcie. Ważne, by nie robić nic na siłę, a raczej wyobrażać sobie, że nasza żuchwa opada swoją siłą ciężkości.

Po żuchwie rozgrzewamy język np. wykonując krążenia czubkiem języka wokół otwartych ust. Ważne, by ruchy te były naprawdę precyzyjne. Czubek jezyka powinien przesuwać się płynnie i dokładnie po czerwieni warg. Ruchy te wykonujemy kilkakrotnie w jedną i w drugą stronę. Możemy też robić tzw. "koci grzbiet" z języka. Układamy czubek języka za dolnymi zębami, a następnie staramy się luźny, szeroki język wysunąć jak najbardziej do przodu, jednocześnie dbając o to, by czubek języka został tam, gdzie go na początku umieściliśmy.

Gdy już rozgrzejemy język, dobrze jest zadbać o rozgrzewkę warg. Ta zalecam np. parskanie, które świetnie rozluźnia wargi. Mozemy też na zamianę wypowiadać z dużą przesadą głoski "u" i "i", dbając o mocne "ściągnięcie" warg przy głosce "u" oraz mocne rozciągnięcie przy "i".

Dobrze rozgrzeją nam aparat mowy również szybko powtarzane sylaby lalalaalalaala lub zbitki tktktkttktktktk czy ckckckckck.

Rozgrzewka aparatu oddechowego

Może polegać na głebokich wdechach (tzw. "przeponowych") oraz powolnych wydechach, podczas których wypowiadamy jakieś słowa, czy też same spółgłoski jak np. "ssssss". Możemy też podczas tego długiego wydechu liczyć na głos, stopniowow dochodząc do coraz wyższych liczb lub powtarzać słowa naszego ulubionego wiersza lub piosenki, stopniowo wydłużając fragmenty, które jesteśmy w stanie wypowiedzieć podczas jednego wydechu.

A teraz... praca głosem

Po tak przeprowadzonej prawidłowej rozgrzewce głosowej, można spokojnie przejść do swojej przemowy czy wystąpienia. Najważniejsze części odpowiadające za tworzenie dźwięków zostały już w pełni rozgrzane. W ten sposób nie tylko zdecydowanie zwiększyliśmy swoje szanse na lepsze brzmienie, ale też zadbaliśmy o zdrowie naszego głosu. Rozgrzewka pozwoli nam bowiem uniknąć przykrych skutków nadwyrężania głosu, takich jak na przykład chrypka, utrata dźwięczności, niekontrolowane zmiany wysokości czy siły głosu.

Sprawdź kiedy odbędą się najbliższe warsztaty głosowe!

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ