Niech Twój głos przemówi !

Telefon

+48 508 661 512

Adres

Świętokrzyska 18/324, Warszawa

4 sposoby na to, aby mówić tak, -by ludzie nas chcieli słuchać

W jaki sposób mówić, aby nas słuchano? Niejeden zadawał sobie to pytanie. Kluczem do sukcesu jest zadbanie nie tylko o odpowiedni wygląd, merytoryczne przygotowanie, ale także Przyjęcie

Sposób pierwszy: rozgrzej się przed dłuższą wypowiedzią

Czeka Cię dłuższe wystąpienie na konferencji lub prezentacji biznesowej? Wobec tego odpowiednio przygotuj aparat mowy do wysiłku, który wkrótce go czeka. Rozgrzewkę rozpocznij od przyjęcia odpowiedniej postawy i rozluźnienia ciała. Oddychaj głęboko, wyraźnie obniżając przy tym przeponę. Postaraj się zachować luz i nie spinać się. Rozluźnij szczękę, policzki, wargi i język – przesadne napięcie utrudni Ci uzyskanie najlepszego dźwięku. Krótko przed wystąpieniem napij się wody – ciepłej lub w temperaturze pokojowej. Unikaj gorących napojów oraz bardzo zimnych. Unikaj też kofeiny i nikotyny oraz słodyczy.

Sposób drugi: zachowaj naturalność

Wybitny mówca, profesor Jerzy Bralczyk, uważa, że aby być osobą przekonującą podczas mówienia, należy przede wszystkim zachować naturalność. Na pytanie: „jak mówić, żeby nas słuchano?” znany językoznawca radzi, by poszukać balansu pomiędzy mową codzienną, odrobinę chaotyczną i spontaniczną, a profesjonalnym, niezwykle poprawnym mówieniem. Mówienie powinno przynieść satysfakcję nie tylko mówiącemu, ale również jego słuchaczom. Niektórzy mówcy zdają się o tym zapominać.

Sposób trzeci: Chwal słuchaczy i dbaj o dobrą atmosferę.

Podczas przemówienia warto od czasu do czasu, choć nie za często, zwrócić się do audytorium, okazując im sympatię poprzez pochwałę. Komplement może ułatwić przełamanie początkowego dystansu oraz sprawić, że słuchacze będą chętniej angażować się w wygłaszane treści. Ton Twojego głosu również powinien wyrażać to pozytywne nastawienie do odbiorców. Warsztaty z emisji głosu Warszawa mogą okazać się bardzo pomocne dla przedsiębiorców, menedżerów, osób związanych z mediami oraz wszystkich tych, którzy chcą dobrze zaprezentować się przed audytorium.

Sposób czwarty: zachowaj odpowiedni ton głosu i gestykulację

Podczas mówienia ważna jest również komunikacja niewerbalna, dotycząca zarówno odpowiedniej mowy ciała, jak i spójnego z przekazywanymi treściami tonu glosu. Spójność w tych zakresach pozwala budować mówcę jako osobę wiarygodną i autentyczną. Zadbać należy również o odpowiedni kontakt wzrokowy oraz pogodny wyraz twarzy, a czasem też uśmiech skierowany do publiczności (o ile oczywiście nie koliduje to z przekazywanymi treściami). Jeśli chodzi o postawę ciała, to korzystne jest skierowanie otwartych dłoni w stronę audytorium. Powinny one pozostać widoczne. W sytuacji, gdy mówca nie czuje się komfortowo, może wesprzeć się pilotem do zmiany slajdów, który zajmie jego dłonie lub trzymać w dłoniach inny przedmiot, którego uzycie jest w danej chwili uzasadnione (długopis, teczka, okulary itp.) Należy jednak pilnować, by podczas prezentacji nie zacząć się nieświadomie trzymanym w dłoniach wskaźnikiem, pilotem czy długopisem „bawić”. Komu się coś takiego kiedykolwiek zdarzyło, ten wie, że uwaga słuchaczy skoncentruje się natychmiast na obracanych w dłoniach przedmiocie, nie zaś na słowach występującego.

Sprawdź kiedy odbędą się najbliższe warsztaty głosowe!

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ