Korzyści

Brzmienie naszego głosu zależy od bardzo wielu czynników, z których najważniejszym bez wątpienia pozostaje budowa narządu głosowego. Nie jest to jednak czynnik, który sam w sobie ostatecznie determinuje to brzmienie. W tworzeniu głosu bardzo istotne jest to, jak współpracują ze sobą: układ oddechowy, krtań i narządy artykulacyjne. Ogromny wpływ na brzmienie głosu ma również wykorzystanie jam rezonacyjnych, czyli przestrzeni w naszym ciele, w których głos jest wzmacniany i wzbogacany. Dopiero sprawne współdziałanie tych wszystkich elementów pozwala na uzyskanie optymalnego brzmienia, czyli głosu nośnego, swobodnego, pełnego i głębokiego.

Tego właśnie uczymy – jak skoordynować oddech, fonację , artykulację i jak wykorzystywać rezonatory, by wydobyć walory naszego głosu. Tego się nie da nauczyć z książek. Tu potrzeba ćwiczeń pod czujnym okiem profesjonalistów.

Prawidłowa emisja głosu to przede wszystkim zdrowa krtań – głos tworzony prawidłowo nie obciąża krtani, nie niszczy jej, dzięki czemu możemy zachować sprawność w posługiwaniu się głosem na długie lata. To walor szczególnie istotny dla tych, którzy w pracy są zmuszeni swój głos mocno eksploatować.

Ucząc się prawidłowej emisji głosu, zwiększą swój komfort mówienia i zwiększą szanse na uniknięcie chorób krtani.

Głos wydobywany prawidłowo brzmi lepiej. Wielu z nas nie jest zadowolonych z brzmienia swojego głosu. Przeszkadza nam zazwyczaj, że głos jest zbyt wysoki , piskliwy, płaski, nie ma głębi, jest niespójny z naszym wyglądem. Problemem może być również chrapliwe bądź ciche brzmienie. Zdarza się także, że głos brzmi całkiem dobrze, lecz brakuje mu ruchliwości, co daje wrażenie monotonii i nudy podczas mówienia . Prawidłowo wydobywany głos, nie tylko zyskuje lepszą, bogatszą i głębszą barwę, ale także większą „giętkość”. Jeżeli swobodnie posługujemy się głosem, jesteśmy w stanie lepiej oddawać nim nasze intencje i emocje. Możemy z większą swobodą wykorzystywać zróżnicowaną intonację, by wzbudzić i podtrzymywać zainteresowanie odbiorców.

W ramach nauki prawidłowej emisji głosu pracujemy nie tylko nad uzyskaniem ładnej barwy i odpowiedniego wzmocnienia głosu, ale również nad modulacją głosu , artykulacją, dykcją, odpowiednim akcentowaniem i intonacją wypowiedzi, optymalnym tempem mowy, czyli nad tym wszystkim, co sprawia, że odbiorcy chcą nas słuchać.